Дълги години ни беше натяквано, че картофите ни правят дебели, морковите са пълни със захар, а царевицата има само празни въглехидрати, така че сме си по-добре без тях. Всъщност лошото име на тези иначе полезни зеленчуци идва с манията по нисковъглехидратното хранене – което, както всички други масови тендеции, остана назад във времето.
Днес е време да преосмислим отношението си и мястото на тези три зеленчука на трапезата ни – не само защото са вкусни, но и защото са пълни с витамини, минерали и фитохимикали, които не искаме да пропуснем.
Картофи
Един сготвен, изстуден картоф е пълен с т.нар. устойчиво нишесте – тоест богат е на бавни въглехидрати, които всъщност ни помагат да отслабнем. Ако не прекаляваме с количеството картофи (един средно голям на ядене е предостатъчен) и не пропускаме богатата на фибри кожа, получаваме заряд от полезни вещества.
Картофите са пълни с флавоноиди, които подобряват състоянието на сърцето, повишават имунитета и могат да защитят от рак на белите дробове и простатата.
Освен това съдържат растителен химикал, начерен кукоамин, който спомага за намаляването на кръвното налягане; за същото работи и калият, от който ще получите 20% от препоръчителната дневна доза с един печен картоф.
Моркови
Само половината от въглехидратите в морковите са от захар, останалите са полезни фибри и сложни въглехидрати – така че не би трябвало да ви притесняват.
Освен това морковите се грижат за нивата на кръвната захар, именно заради богатството на фибри и наличието на бетакаротин, а освен това със сто грама ще си набавите четири пъти повече витамин А, отколкото ви трябва за един ден. А защо витамин А е важен – прочетете повече тук.
Плюс това морковите са богати на фалкаринол, фитохимикал, който може да предпази рак на дебелото черво.
Царевица
Един кочан царевица има почти същите калории, колкото една ябълка, но само една четвърт от захарта. А освен това въглехидратите в нея са от по-добрия вид – този на комплексните въглехидрати.
Царевицата съчетава най-доброто от зеленчуците и зърната, и е пълна с полезни фибри – един кочан ще набави 15% от фибрите, необходими за един ден. Освен това зърната съдържат фолат (10% от препоръчителната дневна доза в 1 кочан), витамин от група В, който поддържа нивата на потенциално опасния хомоцистеин в кръвта под контрол.
Същото количество царевица ще ни даде и над 25% от дневната ни доза тиамин, който помага на клетките да преобразуват въглехидратите в енергия. А като бонус имаме и доволно количество лутеин и зеаксантин, два антиоксиданта, които се грижат за здравето на очите.