Все по-популярната техника на съзнателното хранене ни позволява да установим контрол върху хранителните си навици, като същевременно носи и положителен ефект върху физическото и психическото ни здраве.
С корени в будистката концепция за осъзнатост, този тип хранене е не просто поредната диета, колкото развитие на определена психологическа нагласа и отношение към храната и процеса на консумация.
Основната идея е чрез постигането на състояние на осъзнатост, подобна на тази при медитацията, да съуемем да обгърнем изцяло преживяването на храната.
От емоциите, които ни носи храненето (или емоциите, които ни предизвикват да търсим определен тип храни), до физическия и психологическия ефект, който храната оказва върху тялото ни.
Основи на съзнателното хранене
- Да се храниш бавно и без да се разсейваш от външни фактори
- Да се вслушваш в нуждите на тялото и да ядеш само, когато си гладен
- Да правиш разлика между същинския глад и гладът, предизвикван от определени психологически състояния (стрес, безпокойство, депресия)
- Да ангажираш изцяло сетивата си с осъзнаването на цвета, аромата, текстурата, вкуса на храната
- Да се научиш да преодоляваш чувството на вина и тревожност, свързани с яденето
- Да се храниш с идеята, че това е един от най-важните фактори за доброто физическо и психическо състояние
- Да обръщаш внимание на начина, по който храната оказва влияние върху начина, по който се чувстваш и изглеждаш
- Да оценяваш храната си
Необходимостта да обърнем съзнателно внимание на храната е повече от съществена днес, когато от една страна имаме все по-забързано и натоварено ежедневие, а от друга – все повече фактори ни разсейват и отвличат от процеса на хранене.
Между телевизора вкъщи, компютъра в работата и телефона в ресторанта, фокусът често се измества от храненето, което се превръща в автоматично действие, изпразнено от съдържание.
Това обаче може да се окаже в проблем – не само защото ни лишава от един от най-важните аспекти на храната – фактът, че тя е преди всичко удоволствие, но и защото може да доведе до приемането на много по-големи количества, от които всъщност имаме нужда.
Когато се храним бързо или се разсейваме с други дейности, в онези 20 минути, които отнемат на мозъка да осъзнае, че стомахът се е нахранил, може да приемем близо два пъти по-голямо количество от онова, което всъщност би ни било достатъчно, ако обръщахме съзнателно внимание на храненето.
Освен това, съзнателното хранене би могло да бъде полезно в случаи, в които използваме храната като отдушник, като автоматична реакция на определени емоционални състояния, или като начин да се справим със скуката или стреса – все нездравословни хранителни навици, от които не извличаме нищо полезно, дори напротив.
Първи стъпки към съзнателното хранене
- Яж бавно
- Дъвчи старателно
- Отстрани разсейващите фактори като телефон или телевизор
- Яж в тишина
- Фокусирай се върху начина, по който храната те кара да се чувстваш
- Спри, когато усетиш, че си сит
- Осъзнай процеса на хранене – замисли се върху храната, която приемаш, какво ти дава, защо си я избрал, обърни внимание на вкуса, аромата и текстурата й.
Освен да подходим съзнателно към храната си, важно е и тя да бъде чиста, истинска и с максимално здравословни ползи за тялото ни.
One response to “Пътеводител на съзнателното хранене”