Диабет тип 2 е все по-често срещана диагноза, която не бива да бъде пренебрегвана, защото усложненията, до които може да доведе, включват сърдечни заболявания, проблеми с очите и кръвооросяването, бъбречна недостатъчност, деменция и прочие неприятни последствия.
За основен причинител на диабет тип 2 (освен генетичната предразположеност) се счита затлъстяването и уседналият начин на живот, така че за овладяването му физическата активност и спазването на правилен хранителен режим за ключов фактор.
Вижте и кои са осемте хранителни навика, които помагат в превенцията на диабет тип 2, според последните научни изследвания.
Хранете се повече с домашна храна
Сутрин винаги намирате време за бърза, зареждаща и засищаща закуска, било то плодово-зеленчуково смути, овесени ядки или яйца. За обяд в офиса сте си приготвили сандвич с пълнозърнест хляб или плодове и ядки. А когато стане време за вечеря, предпочитате да се забавлявате в кухнята, вместо да поръчвате за вкъщи или да залагате на готовите храни от супермаркета. Браво на вас!
Според изследване, проведено в Харвард сред 100000 участника в продължение на няколко десетилетия, тези, в чието меню две от дневните яденета са домашно приготвени, имат 13% по-висък риск от диабет, в сравнение с хората, в чието меню домашната храна е по-рядко срещана.
Ефектът най-вероятно се дължи на факта, че теглото на хранещите се с домашни ястия е било по-ниско, което е един от основните фактори за развитието на диабет.
Консумирайте повече пълнозърнести продукти
Пълнозърнестите продукти са основен източник на диетични фибри, а хората, които приемат 10 грама фибри на ден, имат 25% по-нисък риск от диабет, според скорошно изследване, публикувано в списание “Диабетология”.
Поне един път на ден яжте орехи
В едно изследване, проведено в Калифорния, участниците с повишен риск от диабет включват в менюто си ежедневна консумация на 60 г орехи в продължение на три месеца, и установяват подобрение във функционирането на кръвоносните съдове и понижаване на нивата на LDL-холестерола (два от основните фактора за появата на диабет тип 2).
Не пропускайте киселото мляко
Друго обширно проучване, проведено в Харвард, стига до заключението, че ежедневната консумация на кисело мляко може да намали риска от диабет тип 2 с 18% – най-вероятно заради наличието пробиотиците, които според изследователите могат да спомогнат за подобряването на чувствителността към инсулина и да намали възпалителните процеси.
Храните се по-рядко, но по-качествено
На хората, които страдат от диабет, често се пропоръчва да се хранят по-често (5-6 пъти на ден) с по-малки порции. Последните изследвания обаче откриват, че по-добре върху организма влияе храненето по-нарядко със стандартни порции.
Участниците в едно подобно изследване се хранят 6 пъти дневно с малки порции в продължение на 12 седмици, след което 2 пъти дневно (сутрин и на обяд) с нормални порции и с продукти с високо съдържание на фибри. При втория режим на хранене участниците установяват, че по-рядко чувстват глад, нивата на кръвната захар спадат, губят по-бързо тегло и се чувстват в по-добро настроение и по-енергични.
Включете в менюто си картофи, домати и банани
Тайната тук се крие във високото количество калий, който предпазва сърцето и бъбреците, особено важно за хората с диабет. Високите нива на калий в организма се свързват с по-нисък риск от увреждане на бъбреците и по-рядко срещани сърдечносъдови заболявания.
Яжте повече плодове
Редовната консумация на плодове (поне два пъти седмично) – особено на ябълки, боровинки и грозде – може да намали риска от диабет с до 23%. Важно е обаче плодовете да се консумират цели, а не под формата на сок, за да не се лишавате от фибрите, които се губят при изцеждането на сока.
Забравете за напитките със захар
Ежедневната консумация на 1 чаша газирана, безалкохолна или плодова напитка може да повиши риска от диабет с до 26%, а ограничаването на приема на добавена захар може да е от съществено значение за загубата на тегло и превенцията на кардио-метаболитни нарушения.
Поръчай пресни продукти директно от малките ферми производители и зареди тялото с енергия и здраве!
Благодаря за съветите, но за да им повярвам напълно, бих искал да видя препратка към цитираните изследвания, или изобщо източника на информацията.
Здравейте, Явор! Мерси за обратната връзка – ще я вземем предвид и ще редактираме материалите, където е нужно 🙂