За съжаление, неизбежно е и няма как да си го отречем – времето лети, и телата ни се променят. Макар съвсем до скоро да не сме усещали влиянието на лошите хранителни и житейски навици, в един момент ще трябва да вземем нещата в ръце.
И да подходим по-сериозно и отговорно към себе си, ако искаме да останем в добра форма и здраве с напредването на годините. Подобно на лошия избор на прическа, някои неща принадлежат само на миналото – добавете и тези навици към списъка.
Първата част от списъка с лоши хранителни навици, за които да забравите, е тук.
Да пиете безалкохолни напитки
Празни калории и неприятни ефекти за тялото (от нарушен зъбен емайл и наднормено тегло до проблеми с бъбреците) са единственото, което ни дават безалкохолните, било то газирани напитки или плодов сок.
По-добре предпочетете вода (добавете и кръгчета пресни цитрусови плодове за свежо разнообразие) или чай (горещ или студен, всякак е добре).
Да търсите вкуса в тежки сосове и добавки
Вкусът е резултат от качествените продукти (е, и добрият начин на приготвяне), но ако преди редовно сте поръчвали пица с три вида сос в заведението до университета, е време да преосмислите отношението си към храната.
Сосовете са източник на прекалено много мазнини, сол и нерядко захар, и макар че не смятаме да се лишим завинаги от паста карбонара или сосът с масло и подправки към телешката пържола, е време да приучим небцето си към истинския вкус на храната.
А ако търсите нещо по-различно, ще го откриете в комбинациите от различни подправки, които освен уникален вкус и аромат, ще добавят и още една доза полезен ефект към храната.
Да не четете етикетите
Съгласни сме, че е малко досадно и времеемко, но четенето на етикетите е повече от задължително занимание, ако държите да знаете какво влиза в кухнята и в организма ви.
И независимо с колко големи букви продуктът претендира за здравословност отпред на опаковката, дребният шрифт отзад е повече от ясен, че в кутията може да има всичко друго, но не и понятие за здраве. Знайте с какво се храните, и във всеки възможен случай избирайте истински, естествени продукти.
Да се храните във вериги за бързо хранене
Ако някога сте обръщали внимание на количеството калории, което съдържа едно меню от хамбургер и пържени картофи, значи знаете за какво става дума. И това е без да споменаваме за качеството на продуктите и да навлизаме в спора въобще брои ли се за храна.
В тази категория се включва и дюнерът, на чието дъно се е събрала цяла локвичка мазнина, или пък дълбоко пърженото китайско. Малко вероятно е да извлечем нещо полезно от цялата работа, но пък излишни натрупвания около талията – със сигурност.
Да започвате всяка нова популярна диета
Отново към вас, момичета – вече знаете повече от добре, че няма как да свалите 10 килограма за седмица, независимо колко звездни имена стоят зад най-новата диета. И никога не е добра (да не говорим за здравословна) идея да се лишавате от храна или да изключвате от менюто си определени видове храни.
Дори да постигнете резултат, той няма да е траен и ще е с цената на лишения и лошо настроение.
Да не планирате занапред
През седмицата може и да не остава достатъчно време и за това, но създайте си навик да отделяте няколко часа през уикенда, в които да планирате менюто за следващата седмица. Не е нужно да е нещо сложно – просто се подсигурете, че имате някаква представа кой ден колко натоварен ще е и какво ще е най-оптимално да приготвите, както и че имате заредени почти всички необходими продукти.
Планирането може да изглежда трудно отначало, но бързо ще установите колко по-лесно е да се храниш чисто и здравословно, с малко повече мисъл предварително.
Да се отпускате през уикенда
Разбираме, че имате нужда от почивка, но нека това да не е двудневно угощение, съдържащо всичко, което така примерно сте отбягвали през седмицата. Най-добре следвайте правилото 80-20 – 80%, в които храните качествено, балансирано и чисто, а в останалите 20% си позволявате да се отпуснете.
Да обвързвате социалния си живот с масата
Ако всеки път, когато излизате с приятели, това е свързано с богати трапези и прекалени количества алкохол, е време да пораснете. Да, храненето е много по-приятно, когато е споделено, но също така и е и много по-лесно да се “подхлъзнете” – било то, защото избирате място за среща, в което от 10 страници меню е трудно да откриете нещо здравословно, или защото ви е малко неудобно да поръчате салата, докато всички се борят с чудовищно големи пици.
Защо не опитате нещо ново – и активно – за времето, което ще прекарате с приятелите? Разходка, културно събитие или нов вид спорт, който да опитате заедно може да се окаже също толкова приятно социално изживяване.
Да избирате захарта като основен източник на енергия
Пликче бонбони, кутия сладки със шоколад или енергийна напитка звучат примамливо за бързо решение на проблема с липсата на енергия в разгара на работния ден. Но не за дълго – захарта се усвоява бързо и ни оставя с усещане за отпадналост и раздразнителност (и отново чувство на глад).
По-добре посегнете към чашата с вода, защото дехидратацията е сред основните причини за умората, разходете се (дори да е в рамките на офиса), за да отпочинете мозъка и да раздвижите кръвообръщението, или заложете на ядки, пълни с протеин и полезни мазнини.
Да се храните на крак
Сандвичът в движение, докато се придвижвате от среща на среща, е лоша идея не заради друго, а защото дори няма да разберете кога сте го изяли. Когато се храним в движение, ядем много по-бързо и дъвчим много по-малко, в резултат – малко по-късно отново сме гладни.
Сигурни сме, че няма нито един човек на планетата, който, колкото и зает да е, да не може да отдели точно тези петнадесетина минути. Седнете и си изяжте сандвича, светът и всичките му задачи няма да избягат.
Да вярвате на всичко, което пише на етикета
Онези големи, примамливи надписи – “органично”, “полезни фибри”, “обогатено с витамини”, “без консерванти и без пържене”, “нискокалорично”, “диетично” и “био”, просто не им вярвайте. Или най-малкото, обърнете и прочетете етикета отзад, преди да се подлъжете по рекламни трикове.
Иначе като нищо да поемете пълен набор от захар, глюкозо-фруктозен сироп, оцветители, хидрогенирани мазнини, аромати и консерванти, само заради 2-та процента био боровинки в енергийния десерт.
Да ядете и пиете, докато готвите
Да опиташ ястието, което къкри на печката и да си сипеш чаша вино, докато готвиш, е съвсем приемлива кулинарна практика. Само да не стане така, че неусетно бутилката, от която използвахте два пръста за готвене, е празна, и сте си изяли едно ядене допълнително, още преди да седнете на масата.
Да изключвате въглехидратите от менюто си изцяло
По някаква причина все още се смята, че въглехидратите са ни враг, докато всъщност в тях няма нищо лошо. Стига да не са основната храна, която приемаме и да са предмно в по-добрата си, пълнозърнеста разновидност, поне що се отнася до паста, ориз, брашно.
Те са източник на полезни фибри и хранителни вещества, които ни помагат да останем сити дълго време и ни зареждат с бавно освобождаваща се енергия. И макар да няма нищо лошо, дори напротив, да заменим спагетите с тиквички, а тестото за пица – с карфиол, не трябва да изключваме напълно и оригиналните им версии.
Да внимавате как се храните само преди специални поводи
Празници, важни събития, ваканции – често се сещаме да обърнем внимание на това как се храним само когато ни предстои нещо голямо. Но ако на 23 години ни беше достатъчно една седмица, за да влезем във форма, с напредване на възрастта това става все по-трудно.
Правилното хранене и активният начин на живот трябва да се превърнат в ежедневие, а не в изключение, ако искаме да се чувстваме и изглеждаме добре в дългосрочен план.
Да следвате принципа “всичко или нищо”
Когато става въпрос за хранене, няма как да сме перфектни, не и през цялото време. Но нищо не е перфектно, и в това е красотата на живота! Не подхождайте с идеята, че никога повече няма да ядете определени храни, за да не се налага да се справяте с чувството за вина, когато – неизбежно – се случи обратното.
И не се отказвайте – това, че сте се отпуснали веднъж, не е причина да се предадете, защото е прекалено трудно. Не забравайте да си припомните защо го правите – защото истинската храна е един от най-сигурните и лесни начини да се погрижим за здравето си, и колкото повече време минава, толкова по-лесно става.
Поръчай пресни продукти директно от малките ферми производители и зареди тялото с енергия и здраве!
One response to “30 лоши хранителни навика, които да забравите, щом навършите 30 (част 2)”