Храната е горивото за нашия организъм и ние във farmhopping вярваме, че тя може да бъде и основен източник за здравето ни. Затова наблягаме изключително на истинската и натурална храна – такава, с каквато са се хранели нашите баби.
Същата, която се намира все по-трудно, а на нейно място на пазара здраво са стъпили продукти, от чието съдържание ни се приисква да сме внимавали повече в часовете по химия.
Но истинската храна си струва. Ето защо.

Истинската храна е без подобрители и консерванти
Готовите продукти, които нямат добавени консерванти, имат по-кратък срок на годност, но пък по-добри хранителни качества и по-истински вкус.
За голяма част от продуктите, които предлагат, производителите във farmhopping разчитат на естествени процеси, познати от хилядолетия като осоляване, опушване, сушене, ферментация.
Истинската храна е без пестициди
Когато производителят не пръска продукцията с пестициди, рискът да изгуби цялата реколта заради вредители, е по-голям.
В основата на устойчивото земеделие стоят естествени техники за борба с вредителите като натурални препарати, чиито цени са много по-високи от тези на конвенционалните, съвместно засаждане, постоянно наблюдение с цел бързо отстраняване на засегната листна маса, преди да могат вредителите да се разпространят.

Истинската храна е без изкуствени торове
Когато даден плод или зеленчук не се стимулира с торове, а се оставя да расте по естествен начин, времето, необходимо за порастване и узряване е по-голямо, а с това се увеличават и разходите.
Фермите във farmhopping използват компост за обогатяване на почвата или биохумус, получен благодарение на червеи, които преработват органични отпадъци в почвата.
Червеите, обаче, нямат часовници и не се интересуват от пазарни срокове. На тях им трябва определен период от време, за да си свършат работата.
Истинската храна е без хербициди
Хербицидите са химични препарати за борба с плевелите, които имат вреден ефект върху екосистемата, здравето на почвата и на хората. Плевенето на ръка е трудоемко и отнема време, но понякога е единственият начин.

Без хормони за растеж и стимуланти за животните
В условия, близки до естестените си, едно пасищно пиле достига желаното тегло за ядене за около 3 месеца, а индустриално отглежданите бройлери са готови за около 1 месец.
На пасищното пиле са му необходими три пъти повече храна и време, а всяко животно, което се движи, изразходва повече енергия и съответно се нуждае от повече храна. Помниш ли аромата на пилешката супа от детството ти? Значи знаеш за какво говорим.
Грижа за здравето на почвата чрез ротация на култури

В основата на устойчивото земеделие е заложена идеята, че природните ресурси трябва да се опазват, а не да се изтощават и унищожават. Редом с водата, една от най-големите ценности, която планентата ни е дала и без която няма да оцелеем, е почвата.
За да се погрижат за нейното здраве и да се предпазят от вредители, фермерите извършват т. нар. ротация на култури – ако първо е имало определен зеленчук засаден на конкретно парче земя (например картофи), след него се засажда друга култура (например боб).
Ротацията на култури намалява честотата, с която могат да се засаждат определени култури в устойчивото земеделие и по тази причина количествата, които фермерите успяват реализират не могат да се мерят с тези на конвенционалните производители.
Биосертифицираните ферми плащат големи административни такси
Макар не всички производители във farmhopping да са биосертифицирани, една част са. Сертификатът за биопродукция е свързан с допълнителни разходи към сертифициращия орган. В резултат продуктите стават малко по-скъпи от конвенционалните, но пък са с гаранция за чистотата си.