Чиа са семената на растението Salvia hispanica, типично за централно Мексико и Гватемала. Самата дума “чиа” идва от езика на Ацтеките, и означава “мазно”, което никак не е случайно, защото семената от чиа са изключително богати на омега-3 мастни киселини, вид ненаситени мазнини.
Семената от чиа – най-богатият растителен източник на омега-3 мастни киселини
Знаеш ли каква е разликата между омега-3 и омега-6 мастни киселини? Да, и двата типа са ненаситени мазнини, но омега-3 си набавяме от сравнително малко хранителни източници – най-разпространените са мазните риби (сьомга, сардини, скумрия), лененото семе, семената от чиа. За сметка на това, омега-6 мастни киселини се съдържат в почти всяка храна – ядки, растителни масла, авокадо и какво ли още не. Омега-6 мастните киселини също са важни за здравето ни, но балансът между омега-3 и омега-6 е още по-важен. А тъй като много по-често консумираме храни, съдържащи омега-6, този баланс не винаги е налице.
Чиа за по-добро храносмилане
Що се отнася до растителните източници на омега-3, семената от чиа оглавяват класацията. Но не само полезните мазнини ще извлечеш като плюс за здравето с една лъжичка от дребните семенца. Ако накиснеш лъжичка семена от чиа (както и ленено семе) в чаша вода, след около 30 минути ще получиш гелообразна консистенция. Същото нещо се случва и в стомаха ти, след консумацията на семената – този гел преминава през храносмилателната система, като действа прочистващо и спомага за по-бавното разграждане на въглехидратите.
С какво още са полезни семената от чиа?
Няма да спрем дотук, защото чиа има още доста плюсове за здравето. Сред тях:
- Семената от чиа осигурявят 19 аминокиселини, включително всички есенциални такива, без таурин
- Не съдържат глутен
- Супер богати са на диетични фибри
- Съдържат 20% протеин
- Богати са на антиоксиданти – всъщност, по-богати са от боровинките
- Имат 5 пъти повече калций от млякото, 7 пъти повече витамин С от портокалите, 3 пъти повече желязо от спанака и 2 пъти повече калий от бананите
- Омега-3 мастните киселини в чиата са 8 пъти повече от тези в сьомгата, а 20% от тях са ALA – полезни за мозъка и сърцето
- Семената от чиа балансират нивата на глюкозата в кръвта, което е добра новина за диабетиците
Как да приемаш чиа?
За разлика от лененото семе, не е нужно да накисваш семената от чиа преди консумация – можеш да ги добавиш в сурово състояние към кисело мляко, овесени ядки, смути, салати. Но можеш и да ги накиснеш във вода или кокосово мляко, например, и да овкусиш гелообразната текстура, която ще получиш, с пресни плодове и ванилия. Ако пък забъркаш 1 супена лъжичка семена от чиа с 3 супени лъжици вода и оставиш да преседи в хладилника за 10 минути, можеш да използваш получената смес като заместител на яйцето във веган рецепти за печива.
Семена от чиа, както и богато разнообразие от чисти и истински продукти за здравословно хранене и начин на живот, можеш да поръчаш с удобна доставка до дома от тук.